23 lipca 2024

Polska planuje budowę nowego centralnego lotniska do 2032 roku

2 min read

Polska planuje budowę nowego centralnego lotniska w pobliżu Warszawy. Lotnisko ma rozpocząć działalność w 2032 roku i obsługiwać do 34 milionów pasażerów rocznie, powiedział premier Donald Tusk w środę w Warszawie. Planowana jest również ekspansja narodowego przewoźnika LOT.

Budowa „Centralnego Portu Komunikacyjnego” (CPK) była jednym z kontrowersyjnych projektów prestiżowych rządu narodowo-konserwatywnej PiS, która rządziła krajem od 2015 do 2023 roku.

Obecny, liberalno-konserwatywny rząd Tuska, sprawujący władzę od grudnia, podtrzymuje plany budowy dużego lotniska, ale chce, aby projekt został znacząco zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb kraju. „Ostatecznie ktoś to musi zbudować, ale musi to opierać się na realistycznych założeniach”, powiedział Tusk. Koszty budowy lotniska i rozbudowy infrastruktury są szacowane na 30 miliardów euro.

Według pierwotnych planów rządu PiS, nowe lotnisko miało zastąpić dotychczasowy port lotniczy stolicy w Baranowie, 60 kilometrów na zachód od Warszawy, a także stać się nowym węzłem komunikacyjnym dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Ówczesny premier Mateusz Morawiecki marzył o obsłudze 100 milionów pasażerów rocznie. Krytycy ostrzegali, że te oczekiwania są nierealistyczne. Dla porównania, BER w Berlinie obsłużyło w ubiegłym roku 23 miliony pasażerów, a we Frankfurcie było to 59,4 miliona.

Plany ekspansji LOT-u

Budowa, którą PiS chciała zakończyć do 2027 roku, jeszcze się nie rozpoczęła. Tusk podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego lotniska na przyszłość, ale chce odłączyć projekt od „propagandy politycznej i ideologii”.

Do tego należy również decyzja, aby rząd porzucił plany swoich poprzedników dotyczące budowy centralnego węzła kolejowego w Baranowie, który miał być połączony nowymi liniami, tak zwanymi szprychami, z wszystkimi regionami kraju. Zamiast tego, rząd pracuje nad lepszym połączeniem polskich miast poprzez rozbudowę istniejących tras dla pociągów dużych prędkości, powiedział Tusk.

W związku z budową nowego centralnego lotniska, polska linia lotnicza LOT ma się rozwijać. Według Tuska, ma ona być „nie tak duża jak Lufthansa, ale o podobnej wielkości”. Do 2032 roku flota LOT-u ma się powiększyć z obecnych 76 do 135 samolotów. Planowane jest, że LOT obsłuży około 60 procent połączeń z nowego dużego lotniska.