25 czerwca 2024

MTBO: Europejskie gwiazdy zjeżdżają się do Polski

2 min read

Polska jest gospodarzem tegorocznego pierwszego etapu Pucharu Świata CX80 oraz Mistrzostw Europy w MTBO, które potrwają od czwartku do niedzieli. W rywalizacji o medale weźmie udział 109 zawodników z 20 krajów.

Wśród uczestników znajdują się niemal wszystkie najważniejsze nazwiska w MTBO, w tym wszyscy obrońcy tytułów mistrzów Europy, z wyjątkiem Kaariny Nurminen z Finlandii, która zdobyła tytuł mistrzyni w sprincie w 2022 roku na Litwie. Krystof Bogar z Czech, zajmujący drugie miejsce w rankingu światowym IOF, zdobył tytuł mistrza w sprincie mężczyzn i jest częścią silnej czeskiej drużyny, która w tym tygodniu ma dużą szansę na sukces. Jego rodak Vojtech Stransky jest obrońcą tytułu mistrza na średnim dystansie. Dania i Finlandia zdobyły po dwa tytuły w 2022 roku i przybywają do Polski z mocnymi drużynami; Dunki Nikoline Splittorff (liderka obecnego rankingu światowego) oraz Camilla Søgaard będą bronić tytułów mistrzyni na długim i średnim dystansie odpowiednio. Samuel Pokala z Finlandii jest obrońcą tytułu mistrza na długim dystansie.

Równocześnie odbywać się będą Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieży, w których uczestniczyć będzie 17 narodów.

Miejscem zawodów jest Ostróda, miasto w regionie Mazur, znanym z licznych jezior i lasów – nazywanym „zielonymi płucami Polski”. Idealne dla MTBO, z gęstą siecią ścieżek i dróg oraz rozległymi obszarami lasów sosnowych i bukowych, a także umiarkowanie pagórkowatym terenem. Jazda poza szlakami jest zazwyczaj dozwolona, ale ze względu na miękkie i piaszczyste podłoże nie zawsze jest to najlepszy wybór, nawet jeśli skrót na mapie wygląda kusząco. Jasne jest, że tu będzie wiele decyzji do podjęcia w wysokim tempie!

Zawody obejmują trzy konkurencje indywidualne, a w ostatnim dniu odbędzie się Sztafeta Mieszana dla drużyn składających się z trzech zawodników, w tym co najmniej jednej kobiety. W 2022 roku wygrała ją drużyna Czech.

Wszystkie wyścigi będą transmitowane na żywo na IOF TV z angielskim komentarzem Linusa Rappa. Bilety kosztują 6/20 EUR na jedno/wszystkie zawody.