23 lipca 2024

Hive Energy przejmuje cztery projekty solarnych od polskiej firmy T&T Proenergy

2 min read

Cztery lokalizacje będą miały łączną moc 272MW i są częścią szerszego porozumienia między dwoma firmami na rozwój 700MW mocy słonecznej.

Brytyjski deweloper odnawialnych źródeł energii Hive Energy nabył cztery projekty fotowoltaiczne (PV) w początkowej fazie rozwoju od polskiej firmy energetycznej T&T Proenergy, poszerzając swoje europejskie portfolio.

Cztery lokalizacje będą miały łączną moc 272MW. Umowa pomoże Polsce w realizacji planów zwiększenia mocy odnawialnych do co najmniej 3,4GW do końca dekady, jak podało Hive Energy we wtorek, chociaż ten cel znacznie odbiega od celu UE RePowerEU.

Artur Foksa, polski menedżer krajowy Hive Energy, powiedział: „Cieszę się, że Hive i T&T Proenergy mogą współpracować w ramach tej współpracy, aby dostarczyć ważną i niezbędną zieloną energię do Polski… Portfolio projektów o mocy 700 MW, które budujemy, będzie miało znaczący i pozytywny wpływ na miks energetyczny Polski i jej odejście od paliw kopalnych.”

Hive było wspierane przez SSW Prawo i Poza jako swojego doradcę prawnego, nieruchomościowego i środowiskowego oraz Resline jako swojego doradcę technicznego i środowiskowego. T&T Proenergy było wspierane przez GML Pawła Marcinkiewicza jako swojego doradcę prawnego oraz Equity and Growth Investments Michała Ambora jako swojego doradcę inwestycyjnego.

Roman Tabaka, dyrektor generalny T&T Proenergy, powiedział, że jest „bardzo zadowolony” ze współpracy z Hive. „Oczekujemy, że fundusze [przeznaczone] dla Polski z KPO [funduszu odbudowy UE] będą głównie przeznaczone na transformację energetyczną i rozbudowę sieci, co pozwoli na zwiększenie liczby nowych połączeń energetycznych i uzyskanie warunków przyłączenia dla rozwijanych projektów,” dodał.

Zobacz także:
Kuba wyłącza oświetlenie publiczne w obliczu przerw w dostawie prądu, gdy kryzys energetyczny się nasila
Vestas potwierdza dostawcę turbin dla projektu Empire Wind 1 w USA
W 2023 roku Hive nabyło trzy inne projekty PV od T&T w Polsce. Firmy mają trwającą umowę rozwojową na stworzenie portfolio projektów solarnych w regionie, które ostatecznie będą miały minimalną łączną moc 700MW, jak podało Hive.