23 kwietnia 2024

Heroiczne przeżycie: 11-latek przetrwał noc na drzewie podczas powodzi

2 min read

Gwałtowne powodzie nawiedziły w miniony weekend środkową Hiszpanię, wywołując ogromne zniszczenia i spowodowawszy co najmniej trzy tragiczne zgony. W wyniku tej katastrofy przyrody, której skutkiem były rekordowo wysokie opady deszczu, wiele obszarów stało się areną desperackich akcji ratunkowych.

Jednym z niezwykłych przypadków ocalenia była historia 10-letniego chłopca, który cudem przeżył dramatyczny wypadek. Samochód jego rodziny został porwany przez potężne wody powodziowe i znalazł się w nurtach rzeki. Szczęście uśmiechnęło się do chłopca, który zdołał wspiąć się na drzewo i przez całą noc utrzymywał się na nim. Niestety, w wyniku długotrwałego pobytu na drzewie chłopiec doznał hipotermii, ale jego życie zostało uratowane.

Isabel Díaz, prezydent Wspólnoty Madrytu, wyraziła swoje współczucie i zdumienie, mówiąc: „Biedny chłopiec spędził całą noc na drzewie”. To prawdziwy cud, że młody chłopiec przetrwał tę niesamowitą próbę.

Hiszpańska policja informuje, że odnaleziono matkę i siostrę chłopca, ale wciąż trwają poszukiwania jego ojca, który jest jedną z trzech zaginionych osób. Dramatyczne poszukiwania trwają, a nadzieja na odnalezienie pozostałych zaginionych nie gaśnie.

Tragiczne skutki powodzi nie ograniczyły się jedynie do ludzi. Z informacji podawanych przez hiszpańskie media wynika, że co najmniej trzy osoby straciły życie w wyniku gwałtownych powodzi. Trwają także akcje poszukiwawcze dwóch zaginionych osób w rejonie Madrytu oraz jednej w okolicach Toledo.

Skutki powodzi są widoczne również w krajobrazie. Część mostów uległa uszkodzeniu, a wiele dróg na południowy zachód od Madrytu zamieniło się w niemalże „rzeki błota”. To kolejny przykład na to, jak potężna i niszczycielska może być siła natury.

Hiszpańska służba meteorologiczna (AEMET) doniosła, że w niedzielę odnotowano rekordowo wysokie opady deszczu sięgające nawet 90 litrów wody na metr kwadratowy. To wydarzenie klimatyczne przypomniało o potrzebie zwiększenia środków bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego w obliczu ekstremalnych warunków pogodowych.

Wszystko to stanowi przypomnienie, że zmiany klimatyczne nadal stanowią poważne zagrożenie dla naszego środowiska i bezpieczeństwa. Hiszpania stanęła w obliczu niszczycielskiej mocy natury, ale solidarność i współpraca społeczności lokalnych oraz służb ratunkowych pozostają nadzieją na przetrwanie w obliczu takich katastrof.